روش سطح پاسخ یا RSM چیست؟

RSM، منحنی سطح پاسخ

محققین همیشه به دنبال روشهایی هستند تا بیشترین استخراج نتایج را از داده­های آزمایشی خود داشته باشند. روش سطح پاسخ (RSM) از روش­های DOE هست. در این روش علاوه بر تحلیل داده­ها و بیان معنی داری متغیرهای مستقل بر متغیرهای وابسته، مدلسازی انجام می شود.  در انتها نیز عمل بهینه سازی نیز بر مدل ارائه شده انجام می پذیرد.

چه موقع ما از روش سطح پاسخ (Response Surface Method) استفاده میکنیم؟

وقتی تعداد آزمایشات به دلیل تعدد متغیرهای مستقل انتخاب شده زیاد باشد که 2 مشکل به وجود آید.

یکی اینکه هزینه آزمایشات بسیار زیاد شود. دوم اینکه به دلیل محدودیت زمانی نتوان تمام حالات ممکن آزمایشات را انجام داد. در واقع با Full Factorial یا فول فاکتوریل نتوان آزمایش را انجام داد.

روش RSM چه کمکی به ما میکند؟

در این روش قبل از انجام آزمایشات طبق روش خود، سطوحی را از بین تمام حالات ممکن انتخاب میکند. که در واقع سطح وسط همه متغیرهای مستقل را نقطه مرکزی در نظر گرفته و سطوح انتهایی را نقاط 1 و 1- مینامد. برای کار با RSM باید از ابتدا آزمایشات را بر اساس نقاط پیشنهادی یا به عبارت دیگر نقشه راه آن طرح ریزی کرد.

نرم افزارهایی مربوط به روش سطح پاسخ کدامند؟

در این روش قبل از انجام آزمایشات طبق روش خود، سطوحی را از بین تمام حالات ممکن انتخاب میکند. که در واقع سطح وسط همه متغیرهای مستقل را نقطه مرکزی در نظر گرفته و سطوح انتهایی را نقاط 1 و 1- مینامد. برای کار با روش سطح پاسخ یا RSM باید از ابتدا آزمایشات را بر اساس نقاط پیشنهادی یا به عبارت دیگر نقشه راه آن طرح ریزی کرد.

نرم افزارهایی مربوط به روش سطح پاسخ یا RSM کدامند؟

معروفترین نرم افزار، Design- Expert هست که علاوه بر روش سطح پاسخ (Response Surface Method) سایر روشهای DOE مانند تاگوچی، Fractional Factorial، Mixture و… را نیز در بر دارد. البته نرم افزار آماری پر کاربرد Minitab نیز قسمت DOE دارد ولی با توجه به اینکه گرافیک و نمودارهای مستخرج از Design-Expert زیبا تر هستند و اطلاعات کاملتری برای نتایج به محقق می دهد، این نرم افزار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

نویسنده: دکتر بهرام حسین زاده سامانی

برای نمونه به چند نمونه مقاله مرتبط اشاره می شود.

سطح پاسخ، RSM، response surface method، بهینه سازی، DOE، مدلسازی، تحلیل آماری

برای ثبت نام یا هماهنگی دوره، فرم زیر را پر و به همراه نام دوره ارسال نمایید.

۲ دیدگاه“روش سطح پاسخ یا RSM چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *