پر زردآلو- زردآلو خشک

موز خشک-خرید میوه خشک- سامان شهر ایران- ارمغان بی بی

فواید شگفت انگیز زردآلو خشک

    نظرات در مورد منشا میوه زردآلو متفاوت است. با این حال، هیچ شکی وجود ندارد که یکی از شگفت انگیزترین میوه های طبیعت است. این میوه هسته دار که ظاهری شبیه هلو دارد اما در واقع طعمی شبیه آلو بنفش دارد، گاهی اوقات به عنوان میوه ارمنی نیز شناخته می شود.

     میوه زردآلو معمولاً حدود 35 گرم وزن دارد و می تواند حدود 4 تا 5 سانتی متر قطر داشته باشد. دارای یک گودال منفرد است که در وسط آن قرار دارد که گوشت خوراکی آن که طعم ترد و بوی معطر دارد احاطه شده است. در داخل پوسته سنگی، دانه های زردآلو محصور شده اند که حضور قدرتمند خود را دارند.

    زردآلو سرشار از مواد مغذی حیات بخش، از جمله ویتامین C، ویتامین A، ویتامین A، پتاسیم و بسیاری دیگر از مواد مغذی شگفت انگیز است. آنها منبع عالی فیبر غذایی و تعدادی فیتوکمیکال و مواد معدنی برای سلامتی هستند. آنها یک غذای کم کالری هستند. حاوی 48 کالری به ازای هر 100 گرم می باشد.

میوه های تازه در مقابل میوه های خشک

    وقتی میوه‌های تازه را با میوه‌های خشک مقایسه می‌کنید، مزایا و معایبی دارند. اولین و شاید بارزترین مزیت این است که خشک کردن زردآلو ماندگاری طولانی‌تری را برای میوه فراهم می‌کند. دو روش برای خشک کردن میوه ها وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

البته درصد آب، مواد معدنی و ویتامین ها از میوه ای به میوه دیگر متفاوت است. با این حال، از نظر تفاوت، خشک کردن میوه باعث تمرکز مواد مغذی و همچنین کالری می شود. بیایید نوع تغذیه ای که می توانید از زردآلو خشک انتظار داشته باشید را در نظر بگیریم، به عنوان مثال:

* یک فنجان زردآلو تازه، به دو نیم شده، حاوی حدود 86 درصد آب و 74 کالری است.

* از طرف دیگر، یک فنجان زردآلو خشک مشابه، حاوی آب کمتر و حدود 212 کالری است.

* زردآلوهای تازه تقریباً 3.1 گرم فیبر دارند، در حالی که زردآلوهای خشک حاوی حدود 9 گرم فیبر هستند.

       بنابراین، زردآلو خشک می تواند غلظت بالاتری از مواد مغذی در هر میوه را در مقایسه با فرم خشک نشده اصلی فراهم کند. اگر ورزش می‌کنید یا فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی انجام می‌دهید، زردآلو خشک یک مزیت خواهد بود زیرا انرژی‌زا است.

    با این حال، داشتن غلظت کالری بیشتر می تواند مانعی برای کاهش وزن شما باشد. گرمای حاصل از فرآیند خشک کردن نیز می‌تواند بر مواد مغذی حساس به حرارت مانند ویتامین C با کاهش مقدار موجود در نسخه میوه خشک زردآلو تأثیر بگذارد.

هشت فایده شگفت انگیز زردآلو خشک (پر زردآلو)

1. افزایش غلظت مواد مغذی

ویتامین ها، مواد معدنی و فیبرهای غذایی موجود در زردآلو زمانی که خشک می شوند به میزان قابل توجهی غلیظ می شوند.

2. ارتقاء سلامت چشم

    زردآلو خشک منبع طبیعی ویتامین E و ویتامین A است که هر دو فواید بی‌شماری برای سلامتی دارند. زردآلو حاوی بتاکاروتن است که بدن آن را به شکل فعال تجزیه می کند. شواهد رو به رشد نشان می دهد که ویتامین های A و E و بتاکاروتن ممکن است نقش مهمی در پیشگیری یا کاهش اختلالات چشمی مرتبط با افزایش سن داشته باشند.با برجسته کردن مواد مغذی کلیدی آنها، مطالعات دیگر مزایای بالقوه زردآلو خشک را بر سلامت چشم تایید می کنند. کاروتنوئیدها، که در زردآلو یافت می شوند، ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو روی شبکیه و عدسی چشم کمک کنند. 

3. بهبود تراکم مواد معدنی استخوان

    زنان یائسه و به طور کلی بسیاری از بزرگسالان سالخورده از دست دادن تراکم استخوان را تجربه می کنند. این در واقع یکی از شایع ترین علل بسیاری از اختلالات استخوانی مانند استئوآرتریت، پوکی استخوان و سایر اختلالات مشابه است.

    زردآلو خشک حاوی بور، یک ماده معدنی طبیعی با فواید شگفت انگیز برای سلامتی است. مطالعات تحقیقاتی نشان داده اند که بور ممکن است نقش های متنوع و اساسی در خواص عملکردی سلامت استخوان ایفا کند. شواهد نشان می دهد که بور ممکن است به سلامت کلی استخوان، بهبود استخوان و متابولیسم استخوان کمک کند.

    بنابراین، بور ممکن است تأثیر عمیقی بر سلامت استخوان‌های شما داشته باشد و از ترکیب، ساختار و استحکام کلی استخوان‌های شما پشتیبانی کند. همچنین ممکن است از اختلالات استخوانی مانند پوکی استخوان جلوگیری یا کاهش دهد.

4. پیشگیری از آسیب پوست و اثرات پیری

ویتامین ها و کاروتنوئیدهای رژیمی نقش مهمی در سلامت و ظاهر کلی پوست دارند. در واقع، بسیاری از محصولات آرایشی مغذی حاوی ویتامین‌های حیاتی و کاروتنوئیدهای طبیعی هستند که ممکن است سلامت پوست را تقویت کنند.

    اکنون شواهد به این واقعیت اشاره دارد که تغذیه مناسب برای سلامت و ظاهر پوست بسیار مهم است. زردآلو خشک حاوی بسیاری از این مواد مغذی حیاتی است. به عنوان مثال، آنها حاوی بتاکاروتن هستند که بدن شما آن را به ویتامین A (رتینول) تبدیل می کند. شواهد قوی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است محافظت بیشتری در برابر آفتاب سوختگی و خطرات دائمی اشعه UV ارائه دهد.

5. درمان کم خونی

    زنان باردار و پریود اغلب با خطر کم خونی روبرو هستند. این وضعیتی است که در آن خون شما گلبول های قرمز سالم کافی برای انتقال اکسیژن کافی به بافت های بدن ندارد. کم خونی ممکن است یک بیماری موقت یا طولانی مدت باشد که هر دو ناشی از کمبود آهن است. خوردن غذاهای غنی از آهن بهترین راه برای پیشگیری و درمان کم خونی است. شما می توانید حدود 3.5 میلی گرم آهن را از یک فنجان زردآلو خشک (نصف) دریافت کنید.

    اگرچه زردآلو ممکن است نیازهای تغذیه ای روزانه شما را برای آهن برآورده نکند، اما زردآلو دارای مزایای اضافی ویتامین C است. چندین مطالعه تحقیقاتی نشان می دهد که ویتامین C ممکن است جذب آهن را در بدن ما افزایش دهد.

6. ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

    زردآلو خشک منبع غنی پتاسیم است، ماده معدنی مرتبط با افزایش فشار خون سالم. شما می توانید انتظار داشته باشید که برای هر 3.5 اونس زردآلو (تقریباً نصف فنجان میوه) حدود 259 میلی گرم پتاسیم مصرف کنید.

     یک مطالعه تحقیقاتی انجام شده در سال 2013 شواهد باکیفیتی نشان داد که مصرف پتاسیم ممکن است فشار خون بالا را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف بیشتر پتاسیم با کاهش 24 درصدی خطر سکته مغزی مرتبط است.

    پتاسیم همچنین یک الکترولیت است که با سایر مواد معدنی مانند سدیم کار می کند تا تعادل مایعات را برای بدن شما فراهم کند. ممکن است به تنظیم سیگنال های عصبی و انقباضات ماهیچه ای در بدن کمک کند.

7. کمک به سلامت روده

  زردآلو خشک حاوی حدود 2 گرم فیبر غذایی به ازای هر 100 گرم یا 1/2 فنجان میوه است. نشان داده شده است که فیبر غذایی حرکت غذا را هنگام عبور از دستگاه گوارش شما به تاخیر می اندازد. بنابراین، باکتری های خوب روده را در روده شما تغذیه می کند، که ممکن است به روده بسیار سالم تری منجر شود.تریلیون ها باکتری در بدن شما زندگی می کنند که بیشتر در روده ها هستند. آنها برای سلامتی شما بسیار مهم هستند و غذاهایی که می خورید تعیین کننده نوع باکتری هایی هستند که در بدن شما زندگی می کنند. مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که میکروبیوم روده سالم‌تر ممکن است خطر چاقی را کاهش دهد.

    زردآلو خشک حاوی فیبر غذایی محلول و نامحلول است. مطالعات تحقیقاتی نوظهور نشان می‌دهد که فیبر رژیمی ممکن است مزایای سلامتی بیشتری مانند حفظ سطح قند خون سالم و همچنین سطح کلسترول داشته باشد.

8. سرشار از آنتی اکسیدان

زردآلو حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که شامل بتا کاروتن و سایر ویتامین های دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد. زردآلو همچنین حاوی فلاونوئیدها است که گروهی از آنتی اکسیدان ها هستند که به طور بالقوه با اثرات مثبت بر بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و دیابت مرتبط هستند.

    فلاونوئیدها با خنثی کردن رادیکال های آزاد در بدن ما کار می کنند که مسئول ایجاد استرس اکسیداتیو و آسیب رساندن به سلول های ما هستند. علاوه بر این، مصرف فلاونوئیدها ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. مطالعه‌ای در سال 2015 شواهد فزاینده‌ای نشان داد که فلاونوئیدها ممکن است اثر ضد التهابی در رابطه با برخی بیماری‌های مزمن داشته باشند. افزودن زردآلو خشک به رژیم غذایی روزانه ما ممکن است به تامین یک منبع سالم و طبیعی از این ترکیبات حیاتی کمک کند.